AKNE (Akne Vulgaris) Nedir

Akne, cilt hastalıkları doktoruna en sık başvurma nedeni olan deri hastalıklarından birisidir. Ergenlik döneminin herhangi bir anında, toplumun % 70’inde akne görülür. Akne, yani sivilce problemi hastaların aileleri tarafından bile bazen önemsenmeyebilir ve olduğu hale bırakılabilir. Ancak, aktif akne zamanla bitse bile en azından aknenin bıraktığı izler kalıcıdır. Ayrıca bu izlerin görünümü kişinin özgüvenini etkileyerek, psikolojik olarak kişide hoşnutsuzluk yaratabilir. Bu nedenlerle akne, hasta ailesi tarafından, clt hastalıkları doktorunda tedaviye yönlendirilmelidir.

(Aknede LAZER tedavisi )

Akne, deri altındaki yağ bezlerinin ve kıl köklerinin iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde sivilcenin diğer adı aknedir. Sivilcenin çıkmasında 4 ana faktör etkili olmaktadır :

1- Yağ bezi aktivasyonu,
2- Yağ ve kıl kanalının tıkanması ( siyah noktalar ),
3- Yağ kanalı içindeki mikrop sayısının artması,
4- Şişme, kızarıklık ve iltihaplanmadır.

Yağ bezlerinin en yoğun olduğu yerler olan yüz, dekolte, sırt cildi üzerinde değişik formda sivilceler oluşarak, aknenin genel görüntüsünü ortaya koyar. Kıl ve yağ kanalının tıkanmasıyla gözlenen “siyah noktalar” ve “beyaz noktalar” aknenin ilk evreleridir. Kırmızı, deriden kabarık, küçük aknelere “papül”, iltihaplanmış, uçları beyazlaşmış, deriden kabarık olanlara “püstül”, bütün bunlara ek olarak deri altında bir sertlik oluşturan ve üstelik ağrı da yapan aknelere “kistik akne” denir.

Genellikle insanların akneyle geçirdikleri dönem 5-15 yıl arasıdır. Ancak hangi yaşta olursak olalım akne tedavi edilmelidir. Ciltte derin çukurlara, kalıcı izlere neden olmadan en kısa sürede tedaviye geçmekte fayda vardır.

Tabii ki akne oluşumu büyük bir oranda hormonların yükselmesi ve yağ bezi salgısının artmasıyla ortaya çıkan ergenlikle bağlantılıdır. Bunun yanında :
Genetik,
Çevre faktörleri,
İlaçlar,
Stres,
Yanlış cilt bakım ürünleri ve kozmetik makyaj malzemeleri,
İklim şartları,
Kişinin çalışma ortamı,
Hormonal bozukluklara neden olan hastalıklar ( ör: polikistik over hastalığı, tiroid bezi hastalıkları ),
Ultraviyole ışınları da akneye neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir