Tuzu azaltın, yaşam kalitenizi artırın!

tuzun azaltmanın faydaları, az tuz tüketiminin faydaları, tuz tüketimini sınırlandırma

Aşırı tuz alımı, başta yüksek tansiyon, böbrek ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok sorunun nedenidir. Tuz alımını azaltarak ve hatta mümkünse en aza indirerek osteoporoz, mide kanseri ve böbrek hastalığı gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskini azaltır.tuzun azaltmanın faydaları, az tuz tüketiminin faydaları, tuz tüketimini sınırlandırma

Tuz neden zararlı olabilir?

Tuz, vücuttaki yüksek tansiyonun ana nedenlerinden biridir. Fazla tuz alımı vücutta su tutulmasını artırarak atardamarlar üzerinde aşırı baskıya ve dolayısıyla tansiyonun yani yüksek tansiyonun yükselmesine neden olur.

Yüksek tansiyonun sonuçları nelerdir?

Yüksek tansiyon, atardamarlarımızın duvarlarının gerilmesine ve tıkanmasına neden olarak, en yaygın hastalık ve ölüm nedenlerinden biri olan felç ve kalp krizi riskini artırır. Yüksek tansiyon da kalp kaslarının gerilmesine neden olur, bu nedenle kalbin kan dolaşımı için daha fazla basınç uygulaması gerekir, buna basit bir ifadeyle kalp yetmezliği denir. Tedavi edilmediği takdirde yüksek tansiyon göz sağlığını da etkileyerek böbrek yetmezliğine ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Günlük ne kadar tuz tüketmelisiniz?

Araştırmalar günlük tuz alımının 4 ila 6 gram ile sınırlandırılması gerektiğini gösteriyor. Bu yaklaşık 1 çay kaşığı tuza eşittir. Yüksek tansiyon veya kalp hastalığı olan kişilerin 4 gramdan az tuz tüketmeleri tavsiye edilir. Ancak yediğimiz hemen hemen tüm besinlerin tuz içerdiği ve dolayısıyla günlük sodyum ihtiyacımızı karşıladığı unutulmamalıdır. Yine de yemeklerinize tuz eklemek istiyorsanız deniz tuzu veya sofra tuzundan daha doğal ve sağlıklı olan kaya tuzunu tercih edebilirsiniz.

Tuz alımımı nasıl azaltabilirim?

Her gün yediğimiz ekmek ve peynir gibi yiyeceklerin çoğu, ihtiyacımız olan günlük tuz miktarını zaten içeriyor.

Tuz miktarını azaltmak için öncelikle kurabiye ve türevi atıştırmalıklardan uzak durun.

Tuzsuz yemeklerin tadı kötü demeyin. Öncelikle yemeğinize eklediğiniz tuz miktarını yavaş yavaş azaltın ki bu fikre ve damak tadınıza alışın.

Tuz yerine baharat ve otlar yemek de tuz alımını azaltmaya yardımcı olabilir. Tuz yerine kekik, pul biber, karabiber gibi baharatları yemeğe ekleyebilirsiniz.

Salam, sosis gibi işlenmiş gıdalardan ve pizza gibi unlu mamullerden uzak durmak vücutta gereksiz tuz yükünün oluşmasını engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir