Okul Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

okul çocuklarında beslenme, çocuklar nasıl beslenmeli, okula giden çocuklarda beslenme

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu bilinmesine rağmen, anne babaların işe koşuşturması, çocuğun okula koşması, açlık eksikliği ve sabah erken kalkması nedeniyle kahvaltı her zaman atlanır. Ancak özellikle okul çağındaki çocuklar için en önemli beslenme sorunlarından biri, bir çocuğun okula kahvaltı yapmadan gönderilmemesidir. Ya okula kahvaltı yapmadan gidersek?okul çocuklarında beslenme, çocuklar nasıl beslenmeli, okula giden çocuklarda beslenme

Düşük kan şekerine bağlı olarak: uyuşukluk, algılama ve öğrenmede zorluklar, konsantrasyon bozukluğu, gerginlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bütün bunlar çocuğun ders sürecini anlamasını, görmesini ve özümsemesini olumsuz etkiler.

Gerginleşir: Açlığın neden olduğu stres nedeniyle çocuk, öğretmenle arkadaşlık ve ilişkide zorluklar yaşayabilir.

Obezite Nedeni: Günün ilk öğününü atlayan, dersler arasında kafeteryaya koşan, yüksek kalorili ancak düşük besleyici besinler yiyen bir çocuk, obezite ve diş çürüğü gibi hastalıklara da zemin hazırlar.

Gün içinde hangi yiyecekleri yenmeli?

Okula giden çocukların gün boyunca üç ana öğüne (sabah, öğlen, akşam) ve iki veya üç molaya (sabah ortası, öğleden sonra, öğleden sonra) ihtiyaçları vardır. Peki bu yemeklerin menüsü ne olmalı? Bu öğünler sırasında çocuğunuza süt / süt ürünleri, et ve yumurta, tahıllar, meyve ve sebzelerden oluşan dengeli bir diyet verilmelidir. Çocuğunuzun bir günde tahıl grubundan altı porsiyon, süt ve süt ürünlerinden iki porsiyon, et ve yumurta grubundan iki porsiyon ve meyve ve sebze grubundan en az beş porsiyon tükettiğinden emin olun.

Çocuğunuza Doğru Beslenme Alışkanlıklarını Edindirin

Bir çocuğun kantinde hazır yiyecekler (çörek, atıştırmalık, çikolata, waffle gibi) satın alması ve alışkanlık haline getirmesi doğru değildir. Uygun olmayan beslenme alışkanlıklarını benimseyen çocuklarda kansızlık, zayıf kemikler, yetersiz beslenme, obezite ve diş çürüğü gibi hastalıklar gelişebilmektedir. Bunu önlemek için çocuğunuzla yiyeceklerin sağlığa faydaları hakkında konuşun ve ona sağlıklı yiyecekleri nasıl seçeceğini öğretin. Okul kafeteryasında neden ara sıra peynirli tost, simit, ayran, taze meyve suyu ve meyve alabileceğinizi, ancak neden başka yiyecekler yemeyeceğinizi açıklayın. Evde çocuğa uygun yemek ve atıştırmalıklar çocuğun isteğine göre hazırlanıp okula gönderilebilir. Sokaktan satın alınan ürünleri kullanmak da yanlıştır çünkü üretim ve depolama koşulları bilinmemektedir.

Menü örnekleri …

Kahvaltı menüsü: Kahvaltıda süt, tahıl gevrekleri, yumurta veya peynir ve meyveler bulunmalıdır. Bu yiyecekler, çocuklara yemelerini kolaylaştırmak için farklı şekillerde sunulabilir. Kahvaltıda peynirli, domatesli ve sütlü krutonlar, tahıllar – kuru meyveler – süt karışımı (mısır gevreği), meyveli yoğurt, pekmez veya ballı ekmek, reçelli ekmek, süt, yumurtalı peynirli ekmek ve meyve suyu tercih edilebilir.

Öğle yemeği kutusu menüsü

Çocuğun yemek çantasında süt / süt ürünleri, et ve yumurta, tahıllar, meyveler ve sebzeler bulunmalıdır. Süt grubundan kutulu süt, ayran, yoğurt seçebilirsiniz. Et ürünleri, oda sıcaklığında saklanması zor olan ürünlerdir. Haşlanmış – ızgara tavuk, etli börek, ton balıklı veya yumurtalı sandviç seçebilirsiniz. Sosis, sosis ve salam gibi işlenmiş gıdalardan kaçının. Tahıl ürünü olarak ekmek, kek ve turta seçilebilir. Meyve, taze meyve suyu veya süt ürünleri de atıştırmalık olarak yenebilir. Yeterli su içmek için beslenme çantasında da termos içinde su bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir