Helal Gıdaların Sertifikalarının Özelliği Nedir?

helal gıda sertifikası prosedürleri, helal gıda sertifikası alma, helal gıa sertifika süreci

Helal gıda markalarının sertifikası denildiğinde başta üretim şartlarına yani üretim, kesim, hijyen, sunum, depolama, satış işlemlerine uygun olması gerekir. Tüm gıda ve kozmetik, temizlik ve İslami hizmet veren kurumlara verilmekte olan gıda ve hizmet belgesidir. TSE tarafından da diyanet din işleri yüksek kulunca onaylı helal gıda belgeleri verilmekte olup son yıllarda da Müslüman toplumları giderek benimsemesi ile helal belgeler farklı sektörlere de etki ederek helal gıda pazarı oluşmuştur.helal gıda sertifikası prosedürleri, helal gıda sertifikası alma, helal gıa sertifika süreci

Helal gıda markalarının sertifikası ya da belgesinin ne demek olduğunu anlayabilmek için helal ne demek bundan kısaca bahsedeyim. Helal; Arapça bir kelime olup Gıdanın üretiminde İslami açıdan uygun olup tüm kurallara uyularak ve Müslümanların tüketmesinde hiçbir sakınca bulunmayan, haram bulaşmamış gıdalar olarak da nitelendirilmektedir. Ürünlerin helal gıda olup olmadığını ise bazı testler, denetimler ve laboratuvar analizleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Helal gıda belgeleri ise gıda üretimi yani restoran, lokanta, mutfak, gıda satısı, hazır gıda üreticiliği, gıda nakliyeciliği, dondurma üretimi, gıda ile temas eden tüm ürünler ( çatal, kaşık, bıçak, plastik bardak, eldiven, saklama kapları vb.), et ve et ürünleri üreten firmalar helal gıda sertifikasını alabilmektedirler.

Helal gıda markalarının sertifikasını almış gıdaların basında ise bal, bitkisel yağlar, çay çiğköfte, çikolata, kozmetik ürünleri, dondurma, kuruyemiş, meyve ve sebze, reçel, lokum, helva, pişmaniye, kırımızı et, beyaz et, salça ketçap, mayonez, makarna, un, meyve suyu, su, süt ve ürünleri gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir