Arabalı Kurye Nasıl Olunur?

Kurye olarak görev yapmak isteyen kişi ya da kişiler öncelikle kurye olabilmek için gerekli olan belli başlı şartları sağlamalıdırlar. Daha sonra bu alanda hizmet vermekte olan ilgili firma ya da şirketlerle iletişime geçerek, kurye olarak görev yapabilirler. Bu alanda çalışmak isteyen kişi ya da kişilerin karşılarına farklı kurye alanları çıkmaktadır. İsteyen istediği kurye alanında çalışabilir, ancak ilgili kurye alanına dair özellikleri bünyelerinde barındırmaları gerekmektedir. Yaya kurye, moto kurye, arabalı kurye, acil kurye, express kurye, uçak kurye bu alanda bu işte çalışmak isteyen kişi ya da kişilerin karşılarına çıkmaktadır. İsteyen istediği kurye alanında, gerekli olan şartları sağlayabilmeleri durumunda çalışabilmektedirler. Arabalı kurye olarak görev yapmak isteyen kişi ya da kişilerin öncelikle elinin ayağının tutuyor olması, özellikle görme ve işitme organlarında ciddi sağlık problemlerinin bulunmaması, en az ilkokul mezunu olunması, iyi derecede Türkçe bilgisine sahip olunması, kuvvetli harita bilgisinin olması, gerekli olan ehliyete sahip olunması ve iyi derecede araba kullanılıyor olması; bu alanda istenilen özellikler arasında olmaktadır.arabalı kurye kime denir, arabalı kurye nedir, arabalı kurye olmak

Arabalı kurye olarak görev yapmak isteyen kişi ya da kişilerin gerekli olan şartları sağlaması ve iyi derecede araba kullanıyor olması önemli olmaktadır. Zira zarf paket ya da eşyaların zamanında yetiştirilebilmesi için iyi araba kullanabilmek önem arz etmektedir. Aynı şekilde kuvvetli harita bilgisine sahip olunması da; zarf paket ya da eşyaların ulaştırılacağı adreslerin kolay bir şekilde bulunabilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu özelliğin de yine bu işi yapacak olacak olan kişi ya da kişilerin barındırması önem arz etmektedir. Bu işte çalışacak olan kişi ya da kişilerin karşılarına bu alanda 2 farklı çalışma sistemi çıkmaktadır. Kişi, bu çalışma sistemlerinden kendine en uygun geleni tercih ederek, kazanç elde edebilir. Birincisi maaş+sigorta sistemine dayalı olan bu çalışma sisteminde, ikinci olarak ise; yüzdeli olarak yapılan her işten elde edilen kazanç olmaktadır. Maaş+sigortada her ay düzenli olarak maaş yatar ve sigorta ödenir, yüzdeli sistemde ise; kişi ilgili firma ya da şirketle yüzde kaç üzerinden anlaşmaya vardı ise, ilgili yüzdeyi yaptığı her işten elde etmektedir.

Arabalı kurye kime denir?

Arabalı kurye diğer kurye çeşitlerinden farklı olarak büyük ebatta ve ağırlıkta eşyaların bir yerden başka bir yere olan teslimatını gerçekleştirebilir. Arabalı kurye ücreti moto kurye ücretinin 4 katıdır. Taşıdığı eşyanın ağırlığı, ücretin artmasına veya azalmasına neden olur. Arabalı kurye aracı her zaman hazır bulundurulmalıdır. Büyük eşyaların taşınma işi, Express kuryeler tarafından yapılamadığı için arabalı kuryede az zaman içinde hızlı şekilde çalışması gerekir. Arabanın yakıtından ve hasar durumundan aracı kullanan kişi sorumludur. Teslim sağlanacak gönderinin araca bindirilip, indirilme işlerini de aracın kullanıcısı yapmaktadır. Araçların bagajları büyük olmalıdır ve ticari araç kapsamına girerler.arabalı kurye kime denir, arabalı kurye nedir, arabalı kurye olmak

Arabalı kurye iş ilanlarına internetten ulaşabilirsiniz. Belli aranan özellikler vardır. Bunların en başında ehliyet sahibi olmak gelir. Arabalı kurye en fazla 55 yaşında olmalıdır ve araba kullanımı profesyonel seviyede olmalıdır. En az ilköğretim mezunu olmalıdır. Bazı firmalar arabayı çalışanından ister. Bunun sebebi firmaların küçük çapta olmaları ve araba almak istemeleridir. Arabasını kendi sağlayan arabalı kurye yaptığı iş başına, diğerlerine göre daha fazla ücret alır. Arabalı kuryenin bazı sorumlulukları vardır. Ehliyet ve ruhsatını hazır bulundurmalı ve bir araçta her zaman olması gereken belli başlı gereçleri aracında bulundurmalıdır. Bunlar ilk yardım malzemeleri, yangın söndürücü gibi şeylerdir. Kaza anında eğer, haber verebilecek durumları varsa yetkililerine durumlarını bildirmeleri gerekir. Araç tamiri konusunda bir ön bilgiye sahip olmaları ve işlerine yarayacak telefon numaralarını rehberlerinde taşımaları gerekir.

Arabalı kuryede diğer kuryeler gibi çalıştığı civarı çok iyi bilmelidir. Yolların durumlarını, ara sokakları iyi derece bilen biri daha kısa sürede daha fazla teslimat gerçekleştirir. Ayrıca her ihtimale karşı navigasyon bulundurmaları yararlarına olacaktır. Bulundukları adresi ve ulaşmaları gereken adresi navigasyona girerek en kısa sürede nasıl ulaşabileceklerini rahat bir şekilde görürler. Kötü hava şartları ve kalabalık trafik en büyük düşmanlarıdır.Kuryelik mesleği günümüzde çok insanın talep etmediği fakat ihtiyaç duyulan bir meslektir. Bu meslek grubu saygı duyulacak bir iş yapar ve taşımacılığın ilk ve en büyük emekçilerdir.

Acil kurye neden kullanılır?

Acil kurye diğer sevkiyatlara göre daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gereken gönderiler için kullanılır. Fiyatları moto kurye fiyatlarının 2 katı kadardır. Bunu belirleyen ise piyasa şartlardır. Bu konuda herhangi bir birlik tarafından alınmış bir karar yoktur.acil kurye nedir, acil kurye kullanım alanı, acil kurye niye kullanılmalı

Müşteri kurye firmasını aradığı zaman sevk etmek istediği gönderiyi, sevkin başlangıç yerini ve teslim edileceği adresi operatöre bildirir. Operatör ise bu bilgiler ışığında teslimatı gerçekleştirecek kurye türünü belirler. Eğer hacimli ve ebatları büyük olan eşyaların teslimatı isteniyorsa arabalı kurye, yakın bir adrese evrak, banka kartı vb. gönderilerin ulaştırılması isteniyorsa yaya kurye kullanılır. Eğer uzak bir adrese arabalı kuryeye ihtiyaç duyulmayacak kadar büyük olmayan bir gönderi iletilmek isteniyorsa moto kuryeler tercih edilir. Daha doğrusu motosiklet kullanan kuryeler…  Bu noktada işin yetiştirilmesi gereken zaman göre Acil kurye veya moto kuryeden biri seçilir. İşin yetişmesi süresi az bir zaman ise tercih edilen acil kurye moto kuryeye oranla daha sağlam motorlu motosikletler kullanır. Acil kuryelerin motosiklet kullanmada daha tecrübeli olmasına dikkat edilir.

Acil kurye 7/24 hizmet vermek zorundadır ve verir. Kişilerin aciliyetlerinin ne zaman doğacağı belli olmaz. Geceleri, gündüzleri sabahları, hava alanında, iş yerinde , okulda …Her zaman kurye ihtiyacı doğabilir.  Evde unutulmuş bir proje olabilir, ya da sevdiğimize acil bir şekilde hediye göndermemiz gerekebilir. Ertesi gün doğum günü olan annemize geceden sürpriz yapmak isteyebiliriz ve bu son anda aklımıza gelebilir. Saat 11:30’dur ve tam 12:00’de bir hediye yollamak isteyebiliriz. Hemen bir kurye firmasını ararız ve hediyeyi gidip alması gerektiği yeri söyleyip, annemizin ev adresi bildirerek bu işlemi tamamlayabiliriz. Ücreti ise internet bankalığı yoluyla kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilir. Ertesi gün annemizi ziyaret ederiz ve güzel bir geçiririz.

Bu örnekler dışında zaman kazanmamız açısından birçok katkı sağlar. Acil kurye bir nevi kendi zamanlarını bizim zamanlarımız karşılığı satarlar. Karşılıklı bir memnuniyet olduğu sürece sorun yoktur. Acil kuryeler her zaman bize bir telefon kadar yakınlar.